Články
Pálavská regata 2003
 
Výsledky (Results)
Laser Standard
Evropa
Euro Masters Series
 
Sponzoři
Home credit
A.M.O.S. design
MOSS plus s.r.o.
Atelier Chlup
AUTOLAKY HRUBÝ
 
Mediální partner
Yachting.cz

      

PÁLAVSKÁ REGATA HOME CREDIT 2003

pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje
Ing. Stanislava Juránka

NOVÉ MLÝNY - PAVLOV, 9.-11.5.2003, YC Dyje Břeclav, koeficient 5
Laser Standard + Evropa
1. závod poháru ČR Laser, Evropa
Mezinárodní závod Laser Euro Masters series

Foto: Leopold Trdý
Text: Marek Směšný

Letošní třídenní regata na Pálavě se pro mnohé stává neodmyslitelnou tradicí. Nejinak tomu bylo letos, kdy Yacht Club Dyje Břeclav přivítal mezi devátým a jedenáctým květnem mnoho lasérků a evropek nejen ze všech koutů Čech a Moravy, ale také z mnoha zemí střední Evropy. A to především díky laseristickým veteránům, kteří zde měli svůj Euro Master series a kteří tedy hojně rozšířili novomlýnskou vlajkoslávu. Vzhledem k tomu, že čtvrtek byl státním svátkem, mohl toho využít mnohý jachtař k potrénování. Zůstalo jen u přání. Počasí vyjímečně dalo za pravdu televizním a rozhlasovým zaříkávačům deště a slunce a tak po celý čtvrtek nedošlo k žádnému náznaku jakéhokoliv větrného poryvu. V pátečním ránu byl pálavský jacht klub nabyt k prasknutí a svižně ostrý větřík udělal čáru přes rozpočet všem předpovědím. Přihlášky a nástup proběhl přesně podle plánu a to nejenom díky místním, ale především díky Chlupovic rodině, která si vzala tuto regatu po stránce přípravy a organizace na starost. Na startovní čáru se postavil úctyhodný počet 64-ti Laserů z osmi zemí Evropy (CZE, AUT, SVK, BEL, GER, FRA, SUI, POL). Evropářů přijelo 55, počet velmi slušný, přesto lehce za očekáváním. Snad je jen třeba vyzdvihnout větší účast rakouské "grupy", která si tento závod zařadila přímo do svého poháru. Naplánovaný start ve 12 hod. byl hlavním rozhodčím Karlem Lukschem uskutečněn za velkého přispění stavitelů trati Jiřího Bělunka, Tomáše Formánka a dalších člunařů, kterých na české poměry bylo opravdu dost. I slovutná "žyry" byla nachystána ukázat své drápky. Málokdo by předpokládal, že se tak uskuteční nejkvalitnější rozjížďka závodu. V jednu hodinu vítr ulehl ke spánku a již v pátek nezafoukal. A tak páteční podvečer byl místo jachtingem vyplněn hokejem.

V sobotu to byl příšerně smutný pohled. Vítr se objevil v tak časných hodinách, že pro mnohé by bylo úplně nemyslitelné v takový čas závodit. Start se v deset hodin nekonal, i když všichni závodníci a startovní flotila byli připraveni v pozoru ve vodách novomlýnské nádrže. Předpověď tentokrát vyšla! V sobotní podvečer byla naplánována menší zahradní slavnost s opékaným masíčkem, pivíčkem a hudbou. Chyběli jen fraky a róby a bylo by vše dokonalé. Promítání stovek fotografií Poldy Trdého, který svůj digitál opravdu nenechal vychladnout, nás všechny vrátil do jachtařského dění. I když některé foto bylo z jiného soudku a vypovědělo tím o Poldově orientaci a na co se zaměřuje když nefouká, byla tím navozena báječná nálada, která pro mnohé vyvrcholila v ranních hodinách v místním "Áčku".

V neděli nám již teklo do bot, proto byl start naplánován na krásných sedm hodin. Sobotní průběh se neopakoval. Ranní větřík nepřišel, zato deštík ano. 5:15 se slovy na rtech - je to v pytli (slušně řečeno) - jsem se zachumlal znovu do peřin. Díky všem svatým v osm hodin došlo ke změně a po další hodině, kdy nebylo možno pro měnící se směr větru odstartovat, došlo i na druhou, třetí a čtvrtou škrtací rozjížďku. Tím byl závod zachráněn!

Přestože se během regaty nepodařilo závodní komisi postavit slušnou startovní čáru, nelze jim to prakticky dávat za vinu, vzhledem k neustále měnícím se povětrnostním podmínkám, kdy i na třikrát pozměněná trať mezi rozjížďkami nepomohla k postavení pořádné trati. To je snad jediný nezdar po stránce jachtingu. Bohužel se musím zmínit i o nepříjemné události, která jistě poznamenala tento krásný závod. Bandě (asi místních) zlodějíčků se podařilo během celé regaty velmi znepříjemnit život nejednomu jachtaři. A určitě to bude pro mnohé velký strašák do budoucna. Přesto si myslím, že většina přítomných kladně ohodnotila obrovskou snahu organizátorů (o koho jde všichni víme) o uskutečnění parádní regaty a jistě si všichni uvědomují, že s počasím a událostmi, ne v naší moc,i prostě nejde nic dělat. Nejen za mne mohu říci, že se mi to líbilo a těším se na příští rok.